2000 Yılı Faaliyetleri

 
2000 YILI FAALİYETLERİ

15 Ocak - 1 Mart tarihleri arasında Mehmet Hulûsi Öcal, Mustafa Gümüş ve Sabri Kürkçüoğlu tarafından haftada bir gün olmak üzere, ŞURKAV personeline “Hizmet İçi Eğitim” dersleri verildi.

19-20 Şubat’da Turizm Bakanı Sayın Erkan MUMCU ve beraberindeki heyetle, Dergah Balıklıgöl çalışmalarıyla ilgili brifing verildi ve alan gezildi.

 

ŞURKAV Fotoğraf Topluluğu  tarafından hazırlanan;

a) 19 Şubat tarihinde Sabri Kürkçüoğlu’nun “Gümrük Hani Günlüğü”

b) 25 Mart tarihinde İmran Şan’ın “Urfa’ya Kar Yağarsa”

c) 15 Nisan tarihinde Aysel Ademoğlu’nun “Annemin Düşlemediği Şehirler”

d- 13 Mayıs’da Abdürrezzak Elçi’nin “Siluetler”

e- 3 Haziran’da aykan Arıkan’ın “Suya yansıyanlar” adlı dia gösterileri ŞURKAV kültür merkezi’nde gerçekleştirildi.

6 Mart tarihinde ŞURKAV ve Atatürk Kültür Merkezi İşbirliği ile Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof.Dr. Sadık TURAL tarafından Şair Nabi Kültür Merkezinde “Ölümünün 80. Yılında Ömer Seyfettin” konulu bir konferans.

10-15 Mart’da Almanya’da açılan 34. ITB BERLİN DÜNYA TURİZM FUARI’nda “İlimizin Tarihi ve Kültürel Değerleri”nin tanıtımı yapılarak yabancı ve yerli turizm şirketlerinin, çeşitli organizasyon birliklerinin ve tur operatörlerinin “Şanlıurfa’yı Turizm programlarına almaları” gayesiyle bilgilendirme çalışmaları ve toplantılar düzenlendi.

10 Nisan’da Şanlıurfa’nın Kurtuluşu’nun 80. Yıldönümü münasebetiyle Ressam M.Nihat Kürkçüoğlu’nun eserlerinden oluşan “İşte Urfa’m” adlı Resim Sergisi, Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Salonunda açıldı.

26 Nisan tarihinde ŞURKAV Türk Halk Müziği Çocuk Korosunca Eğitmen Hail Balıkçıoğlu yönetiminde DSİ Konferans Salonunda bir konser düzenlendi.

4 Mayıs’da ŞURKAV Türk Sanat Müziği Korosunca Eğitmen Atik Sahil yönetiminde DSİ Konferans Salonunda bir konser düzenlendi.

8-9 Mayıs tarihinde Devlet Bakanı Sayın Abdülhaluk ÇAY’a ŞURKAV Kültür Merkezinde multivizyon gösterisi düzenlendi.

18 Mayıs tarihinde A. Selâmi Yıldız tarafından kaleme alınan “Şanlıurfa’da Enbiya Kıssaları” isimli kitap ŞURKAV’ın 23. Eseri olarak bastırılarak okuyucuların istifadesine  sunuldu.

26 Mayıs’da Resim Kursiyerleri Eğitmeni Gülin Fidancıoğlu nezaretinde çalışmalar yapan kursiyerlerin “Golaj ve Karakalem Sergisi” ŞURKAV Kültür Merkezi’nde açıldı.

27 Mayıs tarihinde Şanlıurfa Kalesinde kurulan kıl çadırla yerli ve yabancı turistlere otantik şartlarda bir hizmet örneği gösterildi.

15 Haziran’da Güncel sorunlardan “Trafik” konusu ile ilgili olarak Mustafa Gümüş’ün yazdığı ve yönettiği “Aman Dikkat” adlı oyun,  ŞURKAV Çocuk Tiyatrosu Topluluğu tarafından DSİ Konferans Salonunda sahnelendi.

30 Haziran tarihinde Dergah, Balıklıgöl çevresi ile Şanlıurfa hakkında dört dilde bilgi içeren “Digital Rehber” hazırlanarak, yerli ve yabancı misafirlerin istifadesine sunuldu.

30 Kasım-30 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı Devlet Adamlarına, iş ve medya çevrelerine ilimizin tanıtımı ile ilgili olarak gerekli Rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yerine getirilmiş olup sohbet, multivizyon ve dia gösterileri ile bilgilendirme çalışmaları yapılmış, gerekli müzik ve Halkoyunları gösterilerine yer verilmiştir.

 

B) KURSLAR VE KÜTÜPHANE HİZMETLERİ

a) 9-14 yaş arası çocuklar için Türk Halk Müziği kursu,

b) Türk Sanat Müziği kursu,

c) Bağlama Kursu,

d) 15-25 yaş arasındaki gençler için Halk Oyunları kursu,

e) 9-14 yaş arasındaki çocuklar ve 18-26 yaş arasındaki gençler için Tiyatro kursu,

f) Resim Kursu

g) Fotoğrafçılık çalışmaları devam etmektedir.

h) Vakıf kültür Merkezindeki kütüphane, genel kültür ve özellikle sayısı günden güne artan Şanlıurfa ile ilgili kitaplariyle araştırmacılara hizmet vermektedir.

C) İNŞAATLA İLGİLİ FAALİYETLER      

1- Aynızeliha gölü yanındaki havuzun restore edilmesi

2- Şeyh Mesut Türbesi’nin Çevre Koruma Vakfı işbirliği ile restore edilmesi.

3- Kisas Şah Muhammed Türbesi’nin Çevre Koruma Vakfı İşbirliği çerçevesinde restore edilmesi

4-  Eyyüp Nebi Beldesi WC, Cami avlusu yolların inşaatının yaptırılması

5- Kale eteğinde bulunan 53 gecekondunun yıkım çalışmaları devam etmektedir

6- Balıklıgöl park alanı, Hasan Padişah Camii yanına giriş kapısı kemeri yaptırılması

7- - Kent platosunda gerekli onarım ve tamirat işleri periyodik olarak devam etmektedir.

8- Hızmalı Köprünün onarım çalışmaları teknik elemanlarımızın kontrollüğünde devam etmektedir.

4- Vilayet kavşağındaki “Harb i Umumi Şehitleri Anıtı”nın restorasyon, çevre düzenlemesi ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanmıştır.

5- ŞURKAV Kültür Merkezi ile İdare Merkezi arasında geçit açılmıştır.

D) ÇEVRE VE PEYZAJ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

Dergah-Balıklıgöl Çevre Düzenleme Projesi dahilinde yapılan çalışmalar;

1- Alandaki temizlik işleri günlük ve haftalık periyotlar halinde düzenli olarak yürütülmektedir. Tüm alanın ve Balıklıgöl’ün temizliği, yem satıcılarının kontrolü, yem ve göl sularının tahlilleri belli bir düzen içerisinde yapılmaktadır.

2- Yeşil alanda 1999 yılı sonunda ve Mayıs 2000’de biri kışlık biri de yazlık olmak üzere 2 defa mevsimlik çiçek dikimi yapılmış olup, bunun için 15.000 adet mevsimlik çiçek kullanılmıştır. Ayrıca alanda iyileştiirme ve genişletme çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede 1000 m2 alan çimlendirilmiş 100 adet ilave çok yıllık bitki dikimi yapılmıştır.

3- Alanımızdaki tüm yeşil aksamın bakım, besleme, hastalık ve zararlılarla mücadele çalışmaları düzenli olarak yürütülmektedir.

4- Balıklıgöl ve Aynzeliha gölünün su ve balık kontrolleri ile gereken tahlil ve incelemeler periyodik olarak devam ettirilmektedir. Bu amaçla 25-29 Temmuz 2000 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Su ürünleri Fakültesinden 3 Doçent ilimize davet edilerek, gerekli tahliller ve incelemeler yapıtırılmıştır.

5- Yeşil alanda bozulan çim alanlarının yenilenme işlemleri devam etmektedir.

6- alanda bulunan tüm yeşil aksamın bakımı, sulanması, hastalık ve zararlılarla mücadelesi periyodik olarak devam ettirilmektedir.

7- Mevsimlik çiçeklerin ekimi, gübrelenmesi ve bakım işlemleri yapılmıştır.

22-27 Eylül 2000 tarihleri arasında Irak’ın Babil kentinde düzenlenen “12. Uluslararası Babil Festivali”ne ırak Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin davetiyle ülkemizi temsil etmek üzere müzik ve halkoyunları ekibimiz katılmıştır.

9 Ekim tarihinde “Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında Tiyatro Topluluğumuzca “Şedd Kuşanma Merasimi” gerçekleştirilmiştir.

21 Ekim’de Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği Çocuk Korosu, Bağlama, Tiyatro, Fotoğrafçılık, Resim ve Halkoyunları dallarında kurslar açılmıştır.

ŞANLIURFA 10. ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI

26 Ekim 2000 tarihinde saat 09.00’da Vilayet önünde Atatürk Anıtına Çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı,

Saat 09.30’da Yıldız Meydanından Balıklıgöl Amfitiyatroya kadar Dostluk ve Kardeşlik Yürüyüşü düzenlendi.

Saat 10.00’da Balıklıgöl Amfitiyatroda Açılış Konuşmaları, Makedonya ve Kuzey Kafkasya Halkdansları Toplulukları ile İlçe Halkoyunları Ekiplerinin gösterileri yapıldı.

Saat 14.00’de Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde “Şanlıurfalı Ressamların Karma Sergisi” açıldı.

Saat 20.00’da Atatürk Kapalı Spor Salonunda Makedonya Müzik ve Halkdansları Topluluğu, Kuzey Kafkasya Halkdansları  Topluluğu, ŞURKAV Halkoyunları Ekibinin gösterileri ile Kazancı Bedih, Abdullah Uyanık, Kâzım Çiriş’in solo konserleri düzenlendi.

27 Ekim’de Saat 17.00’de Belediye Şair Nabi Kültür Merkezinde “ŞURKAV Fotoğraf Topluluğu”nun karma “DİA Gösterisi” gerçekleştirildi.

Saat 20.00’de Şair Nabi Kültür Merkezinde ŞURKAV Türk Sanat Müziği Korosu Eğitmeni Atik SAHİL ve İstanbul Radyosu Sanatçılarından dilek AKTAŞOĞLU’nun solist olarak katıldığı Türk Sanat Müziği Konseri gerçekleştirildi.

6 Kasım 2000 tarihinde Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca düzenlenen “GAP Bölgesinde Kültür ve Tarih Varlıklarının Korunması, Kurtarılması, Tanıtılması ve Değerlendirilmesi” konulu toplantıya geniş katılımla iştirak edilmiş, konuyla ilgili görüş ve öneriler sunulmuştur.

1 Temmuz  ile 23 Kasım tarihleri arasında ilimize gelen yerli ve yabancı Devlet Adamlarına, İş ve Medya Mensuplarına, ilimizin tanıtımı ile ilgili olarak gereken rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yerine getirilmiş olup, bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır.  

ŞURKAV Fotoğraf Topluluğu’nun

25 Kasım 2000 tarihinde Aykan Arıkan’ın “Edessa”

23 Aralık 2000 tarihinde Abdi Demirtaş’ın “Gezinti” adlı dia gösterileri gerçekleştirilmiştir.


1164