ULUSAL EN GÜZEL GÜVERCİN YARIŞMASI SONUÇLANDI

logoMedeniyetin Kanatlandığı Yer Şanlıurfa sloganıyla düzenlenen Ulusal En Güzel Güvercin Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

 

Tarihi Gümrük Hanında düzenlenen yarışmanın ikinci gününde sabah saatlerinden itibaren halis cinsi güvercinler podyumda yer aldı. Jüri tarafından belirlenen en güzel güvercinlerin sahipleri akşam saatlerinde yapılan kupa töreniyle ödüllerini aldı.

 

Yoğun ilgi gören yarışmanın ödül törenine Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük başta olmak üzere; Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, güvercin yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Ödüllerin verilmesinden önce konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük; Şanlıurfa’nın pek çok hazineye ev sahipliği yaptığını, bu hazinelerin kadimden geldiğini belirtti. Bu hazinelerden biri olan güvercin yetiştiriciliği geleneğini de tüm Türkiye’yle paylaşmak için Güvercin Güzeli Yarışması düzenlediklerini sözlerine ekleyen Vali İzzettin Küçük: “İnşallah yarışmamız geleneksel olacak. İlerleyen yıllarda yarışmamıza daha çok katılımın olacağına inanıyorum. Yarışmaya katılan tüm güvercin yetiştiricilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, dereceye girenleri tebrik ediyorum. İki gün boyunca güvercinleri değerlendiren jüri üyelerimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise; güvercinin barışın, dostluğun ve paylaşımın simgesi olduğunu belirterek: “Şanlıurfa kültüründe kendisine genişçe yer bulan güvercinleri bir yarışmayla ortaya çıkaran Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’e teşekkür ediyorum. Hem hal olduğumuz bu konuda yapılan yarışma Şanlıurfa’ya çok yakıştı” dedi. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ise konuşmasında; Vali İzzettin Küçük’e ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın tanıtımına önemli katkı sunacağı beklenen En Güzel Güvercin Yarışmasının ödül töreninde konuşmaların ardından Halis ve Şebab cinsinde dereceye giren güvercinlerin yetiştiricilerine kupaları ve altın verildi. Ayrıca kupa töreninin ardından jüri üyelerine de teşekkür plaketi takdim edildi.

İki gün süren yarışmada dereceye giren güvercin yetiştiricileri şöyle sıralandı:

Şabab Miski; 1. Bahaddin Göncü, 2. Adil Aslan, 3. Mehmet Emin Karagöz

Şebab-Çakmaklı; 1. Bahaddin Göncü, 2. Cengiz Ersöz, 3. Mehmet Emin Karagöz

Şebab-Külrengi; 1. Mustafa Bulut, 2. Abdullah Aybar, 3. Bahaddin Göncü

Şebab-Siyah; 1. Cengiz Ersöz, 2. Cengiz Ersöz, 3. Cengiz Ersöz

Şebab-Beyaz; 1. İbrahim Vural, 2. İbrahim Vural, 3. Şahin Kısak

Halis-Karaaynalı; 1. Hüseyin Demirkan, 2. Beşir Türkoğlu, 3. Hüseyin Demirkan

Halis-Düzşami; 1. Hüseyin Demirkan, 2. Halil Keskin, 3. Halil Keskin

Halis-Sarı Alaca Bağdadi; 1. M.Gökmen Tüncer, 2. Hüseyin Demirkan, 3. M.Gökmen Tüncer

Halis-Kara Nakışlı; 1. Ahmet Poyrazoğlu, 2. Mehmet İnci, 3. Ahmet Poyrazoğlu

Halis-İspir; 1. Mustafa Çiftçi, 2. Mehmet İnci, 3. Mehmet İnci


Dosya :

349