2002 Yılı Faaliyetleri

 
2002 YILI FAALİYETLERİ

A) KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİ

ŞURKAV Fotoğraf Topluluğu ;

23 Mart  tarihinde Abdürrezzak ELÇİ’nin “Bir Doğu’dan; Şanlıurfa, Harran, Halfeti, Hasankeyf, Tatvan... Bir Batı’dan; Antalya, Fethiye, Göcek..”

6 Nisan tarihinde Aysel ADEMOĞLU’nun “Ruhumun ayak İzleri”

27 Nisan tarihinde Sabri KÜRKÇÜOĞLU’nun “Siverek, Karacadağ ve Karakeçi’de Birer Gün”

18 Mayıs tarihinde aykan ARIKAN’ın “Seçmeler” isimli dia gösterilerini sunmuşlardır.

13 Mayıs tarihinde TRT’de yayınlanmakta olan Halkalı Şeker Programı’nın Şanlıurfa ile ilgili hazırlık bölümüne ve 23-25 Mayıs 2002’de ilimizde düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması” programının gereken bölümlerine Şükrü ÜZÜMCÜ yönetiminde hazırlanan bir Halk Oyunları Ekibi ile iştirak edildi.

14 Mayıs’da “Basın Gündeminde ŞANLIURFA” dergisinin 3. Sayısı çıkarıldı.

18-26 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da açılan ve “II. İller Kültür Fuarı”na katılan ilimiz Kültür Müdürlüğü Ekibine, Mahalli El Sanatları numuneleri ve ŞURKAV Müzik Grubu iştiraki ile katkıda bulunulmuştur.

27 mayıs’da Yrd. Doç.Dr. A. Cihat KÜRÇÜOĞLU, Müslüm AKALIN, Sabri KÜRKÇÜOĞLU ve Selâhaddin E. GÜLER tarafından hazırlanan “ŞANLIURFA Uygarlığın Doğduğu Şehir” isimli eser ŞURKAV’ın 26. Kitabı olarak yayınlandı. Bu eserlerle birlikte, Vakıf Kültür Merkezi’ndeki Kütüphane, genel kültür ve özellikle sayısı günden güne artan Şanlıurfa Kültürüne ait kitaplarla araştırmacılara hizmet vermektedir.

31 Mayıs tarihinde Vakfımızca açılan; Resim, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği (etişkinler), Türk Halk Müziği (Çocuk Korosu), Bağlama ve Fotoğrafçılık Sanatı Kursları tamamlanmış adı geçen kursları başarı ile bitiren kursiyerlere belgeleri verilmiştir.

3 Haziran’da Öğretmen Necmi KAYA yönetiminde kursa katılan çocuk ve yetişkinlerin eserlerinden oluşan Resim Sergisi, ŞURKAV Kültür Merkezi’nde açıldı. Aynı günün akşamı, Dsİ Konferans Salonu’nda Şef Halil BALIKÇIOĞLU yönetiminde ŞURKAV Türk Halk Müziği Çocuk Korosu bir konser verdi.

5 Haziran tarihinde Kültür merkezi Kütüphanesinin Şanlıurfa ile ilgili kitaplar açısından geliştirilmesi amacıyla yeni yayınlardan Urfa Akademisi, Kutsal Kent Edessa, Arkeo Atlas ve Bir Türkmen Köyü Kısas isimli eserler satın alındı.

6 Haziran’da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan, Kalenin doğusundaki Çift Kubbe yolu üzerinde bulunan mağaranın turizm amaçlı olarak kullanılmak üzere düzenlenmesi için projesi ile Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na başvuruda bulunuldu.

13 Haziran tarihinde sanatçıyı teşvik amacıyla Ressam Kemal Çelik’in “Şanlıurfa Kalesi” isimli suluboya tablosu satın alındı.

27 Haziran’da yaz sezonunda eğitilmek üzere Halk Oyunları, Türk Halk Müziği Çocuk Korosu ve Bağlama kursları açıldı.

1 Ağustos tarihinde yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını Yarım Kubbe’de teşhir maksadıyla çeşitli esnaftan ürünleri satın aldı.

15 Ağustos tarihinde ŞURKAV Türk Halk Müziği topluluğu Gümrük Hanı’nda bir konser verdi.

Yine aynı tarihte bakım ve kontrolü Vakfımız tarafından yürütülmekte olan Balıklıgöl yeşil alanında kullanılmak üzere 1 adet Çim Biçme Makinası satın alındı.

12 Eylül’de

-“Basın Gündeminde ŞANLIURFA” dergisinin 4. Sayısı çıkarıldı.

-Şanlıurfa Halk Oyunları bayan ve erkek kıyafetleri yenilendi.

-Kültür Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen “Mahalli Halk Oyunları Yarışması’na İl Kültür müdürlüğü ve ŞURKAV tarafından oluşturulan “Eski Kuşak Halk Oyuncuları”nın katılabilmeleri için gerekli hazırlıklar tamamlanıp katılmaları sağlandı.

26 Eylül tarihinde Şanlıurfa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi mezunu bir öğrenciye yüksek öğrenim süresi boyunca (eğitim dönemlerini kapsayan aylar dahilinde kalmak ve sınıf tekrarında kesilmek kaydıyla) ayda 80.000.000 TL burs verilmesi kararlaştırıldı.

9-11 Ekim 2002 tarihleri arasında Şanlıurfa 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Etkinlikleri gerçekleştirildi. Bu etkinliklere; KKTC Vidilli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi,Muğla Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Gaziantep Şehit Kamil Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi, Şanlıurfa Halk Oyunları Ekipleri, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Kubilay Dökmetaş, Ressam Kemal Çelik, Ressam Ali Korkmaz kendi sanat alanları dahilinde; halk oyunları gösterileri sunmak, konserler vermek ve sergiler açmak üzere katıldılar.

Yerel Taş Süsleme ustaları ve Bakırcılık esnafı ustaları düzenlenen bir yarışma ve sergide ŞURKAV’da buluştular.

Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü ve ŞURKAV işbirliği ile ilköğretim ve lise erkek ve kız öğrencileri arasında bir ses yarışması yapıldı. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Taşradan gelen sanatçıların gereken masrafları karşılandı.

14 Ekim tarihinde İl Kültür Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Ahilik Haftası”nda ihtiyaç nedeniyle ŞURKAV 1 milyat TL katkıda bulunmuştur.

17 Ekim tarihinde Şanlıurfa kültürünün tanıtımı amacıyla İl Özel İdaresi Müdürlüğü’nce bastırılmış bulunan “Urfanın Etrafı...” isimli eserin Türkçe basımından 300 adet, İngilizce basımından 300 adet olmak üzere toplam 600 adet; “Adım Adım Şanlıurfa” isimli kitaptan da 500 adet satın alındı.

31 Ekim’de Vakfımızca hazırlanan “Şanlıurfa Uygarlığın Doğduğu Şehir” isimli kitabın genişletilmiş 2. Baskısının bağlı ortaklığımız bulunan ŞURKAV Ltd. Şti. Tarafından basımına başlanmıştır.

 

B) İNŞAAT-RESTORASYON VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ ÇALIŞMALARI

A) İl Özel İdaresi kaynağıyla Milli Egemenlik Evi (Şahap Bakır Evi ), Gümrük Hanı, Reji Kilisesi (Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi), Viranşehir’de İbrahim Paşa Konağı restorasyonları devam etmektedir.   Kızılay Evi (Eski İsviçre Hastanesi) restorasyonu tamamlanmıştır.

Vakıf elemanları restorasyonlara teknik anlamda yardımcı olmaktadırlar.

B) Vakfımızca yürütülmekte olan Dergah Balıklıgöl Çevre Düzenlemesinde

1. Alandaki temizlik, güvenlik ve bahçıvanlık hizmetleri düzenli olarak yürütülmektedir.

2. Alanda bu hizmetleri gören 25 personel bulunmaktadır. Bunların 14’ü Çevre Vakfı’ndan maaş almakta, 11 kişiye ise Şanlıurfa Belediyesi maaş vermektedir.

3. Bahçıvanlık hizmetleri olarak güllerde ilaçlama ve budama yapılmaktadır.

4. Alanımızda yazlık çiçek ihtiyacının %50’si kendi imkanlarımızla yetiştirdiğimiz çiçeklerle karşılanmakta, diğer %50’si ise , ŞURKAV yönetimince satın alınmaktadır.

5. Alanımızda bozulan çimlerin yenilenmesine başlanmış olup 750 m2 alan çimlendirilmiştir.

6. Sulama şebekesinde bozuk olan fıskiyelerin tamiri ve ihtiyacımız olan 100 adet fıskiyeden 40 tanesi alınarak, sulamanın sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanmıştır.

7. Alandaki aydınlatma tesisatının periyodik olarak bakımı yapılmaktadır.

8. Balıklıgöl’den her ay su ve balık numuneleri alınarak tahlilleri yapılıp, tahlil sonuçlarına göre gerekli tedbirler alınmaktadır. 18 Şubat 2002 tarihinde balıklardan numune alınarak T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne götürülmüş; bakteriyel, parazitolojik ve toksikolojik yönden incelenmiş, sonuçlarda herhangi bir anormal bulguya rastlanılmamıştır.

9. Halil-ür Rahman ve Aynzeliha göllerinin tabanı, Emniyet Müdürlüğü Sualtı Ekibi dalgıçlarınca taranarak temizlenmiştir.

10. Aynzeliha Gölü ada ortasında bir Turizm Polisi birimi kurulmuş olup hizmet vermektedir.

11. Gümrük Hanı’nda 2 adet, Balıklıgöl’de 2 adet olmak üzere toplam 4 tarihi çınar ağacı restore edilmiştir.

12.ŞURKAV Çarşısında bozuk olan zemin, yağmur oluğu (Çörten) ve havalandırma kule diplerinin bozuk yerleri onarılmıştır.

13. Kale ve Çift Kubbe aydınlatması malzemeleri Özel İdare’den, işçiliği ise ŞURKAV’dan karşılanmak suretiyle yapılmıştır.

14. Gümrük Han’ın restorasyonu vakfımızın taşeronluğu üstlendiği usül ile halen devam etmektedir.

15. Kale eteğindeki bir mağara Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralanmış, çevre düzenleme projesi Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’na onaylanması için gönderilmiştir.


1355