Kentimi-Kentimi Tanıyorum Projesi

logo

ŞURKAV Tarafından Kentimi-Kentimi Tanıyorum Projesi Uygulanıyor

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Ve Sanat Ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından, “Kentimi, Kendimi Tanıyorum” adıyla, “Merkez, İlçe ve Köy İlköğretim Okullarındaki Çocuklarda Kent Kültürü Bilinci Oluşturma Projesi” kapsamında 3000 öğrenci 26 Mart 2012-06 Mayıs 2012 tarihleri arasında Şanlıurfa kent merkezinde gezi programı düzenlendi.

Şanlıurfa Merkez, ilçe ve merkez köylerde bulunan ilköğretim okullarındaki 8. sınıfta okuyan 3000 öğrenciye Şanlıurfa’nın kültürel değerlerinin tanıtıldığı gezilerde; Arkeoloji Müzesi, Kurtuluş Müzesi, El Sanatları Müzesi, Mutfak Müzesi, Müzik Müzesi, Haleplibahçe Mozaikleri, Balıklıgöl-Dergah, Tarihi Çarşılar, Sokaklar ve evler ile tarihi alanlar gezdirilip bilgilendirildi.

Bireylerin çocukluk döneminde edindiği bilgi, beceri ve tutum, erişkinlik dönemini kapsayan kalıcı değişikliklere neden olduğundan; çevrelerindeki kültürel değerleri sevdirerek tanıtmak ve gezdirmek çocuklarda “koruma bilinci”ni de geliştirecektir.

“Köy İlköğretim Okullarındaki Çocuklarda Kent Kültürü Bilinci Oluşturma Projesi” ile, bulunduğu kenti ve müzelerini hiç görmeyen küçüklerin bu alanları gezip görerek “kültürel bilgi”ye erişmeleri ve “koruma bilinci”ne ulaşmaları amaçlanmakta.

Proje ile “geleceğin gençleri ve büyükleri”nin tarihine ve kültürüne karşı daha bilinçli hale getirilmesi hedeflenmekte.

40 gün boyunca süren gezilerde, her gün bir okulun öğrencileri okullardan araçlarla alınıp gezdirildikten sonra öğlen yemeği ikram edilip tekrar okullarına bırakıldılar.

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde başlatılan proje, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliği ile ŞURKAV tarafından yürütülmekte ve finanse edilmiştir.


Dosya :

1284