Urfalı Divan Şair Nabi ölümünün 300. yıldönümünde anıldı.

logo

Urfalı Divan Şair Nabi ölümünün 300. yıldönümünde anıldı.

 

UNESCO tarafından ölümünün 300. yıldönümü münasebetiyle ‘Nâbî Yılı’ olarak kabul edilen 2012 yılında, Vakfmız tarafından Urfalı büyük divan şairi Nâbî ile ilgili  Şiir ve Deneme yarışması ödül töreni 23 Ekim 2012 Salı günü saat 19.30'da Şairnabi Kültür Merkezinde düzenlendi. 

Ödül Törenine Şanılurfa Valisi ŞURKAV Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İ.Halil MUTLU, İl Jandarma Komutanı Emin DURSUN,  Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa AYDIN, Vakıflar Bölge Müdürü, Milli Eğitim Müdürü ve Vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Yrd. Doç.Dr. Hüseyin AKPINAR’ın yönetimindeki Tasavvuf Musikisi konseriyle birlikte Nabi’den şiirlerin okunduğu gecede yarışmada başarılı olan eserler de seslendirildi. Oluşturulan jüri tarafından değerlendirilen müracaatlardan ödüle layık görülen Bengisi Sümeyye BAYAR'a Mahmut ÖZTÜRK'e Tamer KÜTÜKÇÜ'ye ödülleri Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç tarafından takdim edildi. Ödül takdiminin ardından kısa bir konuşma yapan Vali Güvenç, ŞURKAV'a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Keyifli bir akşam yaşadığını dile getiren Güvenç, “Üstadın ve tüm üstatların ruhu şad olsun. Allah bize büyüklerimizi, aslımızı neslimizi, kültürümüzü tarihimizi unutturmasın” dedi.

Programı izlerken “işte Urfa bu” diyerek beğenisini dile getirdiğini belirten Vali Güvenç, “Bayram arifesinde Urfa’nın sahip olduğu bu güzel müktesebatı görmek ve dinlemek önemliydi” dedi.

Herkesi Bayramlaşma Programına Davet Etti

Konuşmasının ardından tüm Şanlıurfalıların Kurban Bayramını kutlayan Vali Güvenç, bu yıl bayramın ikinci günü halkla yapılacak olan bayramlaşmaya yönelik çağrısını yineleyerek; “her yıl bayramın ilk günü Valilikte yaptığımız bayramlaşmayı bu yıl bayramın ikinci günü Yenişehir Hacı Bekir Sofrasında Cuma namazının ardından tüm vatandaşlarımızla, tüm siyasi partilerimizle, STK’larımızla bayramlaşacağız. Herkes davetlimizdir. Orda olalım ve hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde bayramı bayram olarak kutlayalım” dedi.

Program başarılı olan yarışmacılarla hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.


Dosya :

1283