ŞURKAV'DAN ÖDÜLLÜ BESTE YARIŞMASI

logoŞURKAV kurulduğu 1990 yılından bu güne kadar Şanlıurfa İlinin tarihi, turistik, sosyal, kültürel ve eğitimi hakkında var olan değerlerinin ortaya çıkartılması, korunması ve geliştirilmesi yönünde çok önemli hizmetler ifa etmiş ve etmektedir. Vakıfların tarihi misyonuna uygun olarak halen yapılmakta olan faaliyetlerine sürekli yenilerini ekleyerek 25 yılda 1360 başarılı faaliyete imza atmıştır.

Bu başarılı faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek  “Şanlıurfa ve Kültürü” Konulu Türk Halk Müziği Para Ödüllü Beste Yarışması düzenlenecektir.
“Şanlıurfa ve Kültürü” Konulu Türk Halk Müziği Para Ödüllü Beste Yarışması’nın amacı; Türk Halk Müziği repertuarında kullanılacak nitelikte BESTELENMİŞ yeni eserlerle, bir yandan genel edebi ve müzikal kültürümüze katkı sağlarken bir yandan da Urfa'nın tarihi, mimari, coğrafi,  kültürel, folklorik vb. yönlerinin edebi ve müzikal öğelerden istifade ederek Urfa kültürüne dair hafızaların tazelenmesini sağlamak, geçmişle bugün, bugünle gelecek arasında kültürel köprü kurmak,  özellikle kültür-sanat öncülüğünde Urfa adına çok yönlü farkındalık yaratmak, amaçlanmaktadır.
Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı  “Şanlıurfa ve Kültürü" konulu (Hece ve aruz vezinli güftenin esas alınacağı değişik sayıda kelime, cümle,  mısra, beyit, dörtlüklerden istifade edilerek Urfa'nın bizatihi methiyesi / güzellemesi ve tarihi, mimari, coğrafi, kültürel, folklorik vb. yönlerinin edebi ve sanatsal bir üslupla işlenmesi) “Türk Halk Müziği Beste Yarışması” düzenlenmiştir. Form olarak; Halk Müziğindeki “Türkü / Sözlü Kırık Hava” formu esas alınacaktır.
Yarışma şartnamesini www.surkav.org.tr sitesinden veya ŞURKAV İdare merkezinden temin edecek yarışmacılar Eserlerini,  31 Mart 2016 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yusuf Paşa Mah. 886.sk. No:27 Eyyübiye/Şanlıurfa adresindeki Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfına elden teslim veya postayla ulaştırılmış olacaktır.
ÖDÜLLER
Birinci…………………....: 7.500 TL.
İkinci…………………….:  5.000 TL.
Üçüncü…………………..:  2.500 TL.
Mansiyonlar (3 X 1.000)…: 3.000 TL.

 

“Şanlıurfa ve Kültürü” Konulu Türk Halk Müziği Para Ödüllü Beste Yarışması Şartnamesini İndirmek için tıklayınız


Dosya :

643